Gelecekteki 5 Web Tasarım Trendi

Artık web siteleri sadece daha hızlı olmaya değil, daha hızlı anlaşılmaya zorlanıyor...

29 Jan 2020 Genel 421
  1. Hareketli tasarımlar

Web sayfalarının ne kadar zor kaydırıldığını unutuyoruz. Çoğu kullanıcı, ‘kaydırma çubuğu’ adı verilen eski bir şeyi kullanmak için farelerini ekranın sağ kenarına titizlikle hareket ettirir:

 

Bir profesyonel olarak, muhtemelen bir fare tekerleği, imleç tuşları veya izleme paneli kullandınız, ancak çoğu kullanıcının çok ilerisindesiniz.

2015'te kaydırmak tıklamaktan çok daha kolay. Mobil cihazlarda başparmağınızla çılgınca kaydırma yapabilirsiniz. Kesin bir hedefi tıklamak aslında daha zordur - masaüstünde alışkın olduğumuz şeyin tam tersi.

Sonuç olarak, gittikçe daha fazla web sitesinin önce kaydırma ve ikinci tıklamanın etrafında oluşturulmasını beklemeliyiz. Ve elbette, her yerde gördüğümüz şey tam olarak bu:

Mobil pazarın daha fazlasını ele geçirdiğinden bu eğilimin devam etmesini beklemek için her neden var. Modern sitelerde tıklanacak daha az şey ve daha fazla kaydırma vardır. Daha az bağlantı, daha fazla düğme, daha büyük "tıklanabilir" alanlar ve kaydırılması beklenen daha uzun sayfalar göreceğiz.

Makalelerini birden çok sayfaya yayan web siteleri yakında bu dersi öğrenecek. Bunların daha uzun tek sayfalara, hatta TIME dergisi gibi sonsuz kaydırma sayfalarına dönüşmesini bekleyin:

 

Web'in kendisini saatler gibi cihazlara genişletip genişletmeyeceğini bilmek için henüz çok erken, ancak eğer yaparsa, neredeyse tamamen jestlerle yönlendirileceğini iddia edebilirsiniz.

 

  1. Kat bu sefer gerçekten öldü

Şimdi kaydırma çok ucuz ve cihazların boyutu çok farklı, 'katlama' nihayet önemsiz hale geliyor.

Tasarımcılar, sayfanın üst kısmındaki her şeyi sıkıştırmamak için giderek daha özgürdür. Bu, Orta - tam ekran görüntü başlıkları tarafından popüler hale getirilen ve siz kaydırmaya başlayana kadar hiçbir içerik görünmeyen bir tasarım trendine yol açar:

 

Uzun, kayan sayfalarla, tasarımcılar dergilerin yıllardır aldığı şeyleri yapma şansına sahipler: sayfalarını büyük güzel görüntülerle doldurun. 2015 yılında, özellikle dikey olarak çok daha fazla yer kaplayan daha fazla tasarım ve bunun gibi daha büyük görüntüler görmeyi bekliyoruz.

 

  1. Kullanıcılar daha hızlı, web siteleri basitleştiriyor

Bugün her genç yetişkin uzman bir web kullanıcısıdır. Ve amatörler bile profesyoneller gibi davranıyor: birden çok sekme kullanma ve bir sayfaya geri dönmek için kaydırma.

Sonuç, her şeyin daha hızlı olmasıdır. Ve hepimiz sabırsız olmayı öğrendik. Hafif huylu bir kişinin can sıkıcı bir şekilde patlamasını istiyorsanız, İnternetlerini bir dakika boyunca gerçekten yavaşlatın.

 

Artık web siteleri sadece daha hızlı olmaya (teknik bir sorun) değil, daha hızlı anlaşılmaya zorlanıyor. Kullanıcıyı yavaşlatan tasarımlar, hiç yüklenmeyen bu web siteleriyle kitleleri üzerinde aynı etkiye sahiptir.

Daha basit tasarımların taranması daha kolaydır, yani takdir edilmesi daha hızlıdır. Bu iki tasarımdan hangisinin daha yeni olduğunu görmek kolaydır ve bunun nedeni kullanıcının en hızlı keyif alabileceği modeldir:

 

 

Bu tasarımın ölümünün en büyük nedenidir: kullanıcılar daha algılayıcı, daha az sabırlı ve dağınıklık sadece onları yavaşlatır.

Uygulamalar çoğu web sitesini süper minimal, güzel arayüzlerle utandırır. Bunu yapıyorlar çünkü minimal arayüzler daha iyi performans gösteriyor.

 

Düz tasarım sadece bir başlangıç. Gerçek eğilim, sadelik yönündedir ve 2015'te her zamankinden daha ileri gitmesini bekliyoruz.

  1. Piksel öldü

Masaüstünde bir piksel bir pikseldi. Ortalama bir inçin kaç piksel oluşturduğuna dair bir fikriniz bile vardı: 72 dpi. Günümüzde çok az insan bir pikselin ne olduğunu biliyor.

 

Duyarlı tasarımla, ızgaralara ve yüzdelere doğru bir hareket gördük. Ancak büyük bir alan hala tartışmasız kalıyor.

Neredeyse tüm web, modern bir ekranın yarısı çözünürlüğünde görüntülerle oluşturulmuştur ve ölçeklenmez. Retina ekranlar ve modern tarayıcılar ile vektör görüntülerinin 2015'te daha popüler olma zamanı geldi.

Bu eğilimin yazı tipi tabanlı simgeler ve Google’ın Malzeme tasarımı ile halihazırda gerçekleştiğini görebiliriz. Web sitesi daha hızlı yüklenir ve kaliteyi kaybetmeden simgeleri herhangi bir boyuta ölçeklendirir. Bu onları tasarımcılar ve modern web tarayıcıları için ideal hale getirir.

 

Teknoloji şimdi var, ancak profesyonellerin daha kaliteli görüntüler için alışkanlıklarını değiştirmeleri zaman alacak. Ortalama masaüstü ekranı Retina kalitesinde olduğunda (yeni iMac gibi), tasarımcıların uygun olmasını bekleriz.

  1. Animasyon geri döndü

Bir web sitesinin tarihli görünmesini istiyorsanız, "Yapım Aşamasında" animasyonlu GIF'ler ve Flash animasyonuyla kaplayın. Ancak, animasyonu modern web tasarımında yükselen bir yıldız haline getirmek için birkaç şey bir araya geliyor.

Düz tasarım çok tutarlı, hatta sıkıcı görünebilir. Animasyon, bir web sitesinin öne çıkmasına ve daha az alana daha fazla bilgi toplamasına yardımcı olur.

 

Mobil uygulamalar, kullanıcının ne beklediğini yeniden tanımladı. Mobil uygulamalar, anlam ifade etmek için hareketi kullanır ve web siteleri de aynısını yapmaya başlar.

 

CSS animasyonu gibi yeni teknolojiler, eklentiler, hız veya uyumluluk sorunları olmadan tasarımları geliştirmeyi kolaylaştırır ve Web Bileşenleri (aşağıda # 6) sadece bunu hızlandıracaktır.

GIF animasyonu geri döndü ve şaşırtıcı derecede etkili. Bu makalenin GI'yi kapsamlı bir şekilde kullandığını fark edeceksiniz.